Choroby rzadkie w pedagogice specjalnej

Prelegenci

mgr Bogumiła Bibel

Bogumiła Bibel

mgr
Magister sztuki, absolwentka Akademi Sztuk Pięknych w Łodzi (Wydział Tkaniny i Ubioru, Wydział Sztuk Wizualnych), kostiumografka związana z łódzką PWSFTviT oraz obecnie we współpracy z WSSiP w Łodzi, pracuje przy realizacjach etiud studenckich, reklam, projektów artystycznych oraz filmów pełnometrażowych. Jej zainteresowania krążą także wokół rozwiązań dla użytkowników AAC, projektowania zabawek sensorycznych i sal doświadczania świata. Entuzjastka długich spacerów, roślin doniczkowych i filmów dokumentalnych. Samodzielna mama sześcioletniego Tymoteusza z Zespołem Angelmana. Związana z Fundacją Angelmana w Łodzi.
mgr Katarzyna Essen

Katarzyna Essen

mgr
Logopeda, specjalista wczesnej interwencji logopedycznej, terapeuta, pedagog przedszkolny i wczesnoszkolny. Prowadzi indywidualną i grupową terapię logopedyczną w Integracyjnym Punkcie Przedszkolnym "Tuptusie" w Pruszczu Gdańskim.
dr Agnieszka Hamerlińska

Agnieszka Hamerlińska

dr
Doktor habilitowany, neurologopeda, onkologopeda, psycholog sp. kliniczna, psychoonkolog, pracownik Katedry Pedagogiki Funkcjonalnej UMK w Toruniu, zainteresowania naukowe: mowa, komunikacja, czynności prymarne i ich zaburzenia o podłożu onkologicznym i neurologicznym, psychospołeczne funkcjonowanie osób z wybranymi zaburzeniami mowy. Prowadzi stronę onkologopeda.pl, członkini Polskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi, opiekun Logopedycznego Koła Naukowego. Pracuje w Centrum Terapii Dobra Mowa.
dr Agnieszka Kamyk-Wawryszuk

Agnieszka Kamyk-Wawryszuk

dr
Doktor nauk społecznych, pedagog specjalny, logopeda, surdopedagog, tyflopedagog, terapeuta pedagogiczny, prowadzi terapię dzieci z zaburzeniami w rozwoju, zainteresowania badawcze koncentrują się wokół wspierania rozwoju i edukacji dzieci z chorobami rzadkimi, p.o. kierownik Katedry Pedagogiki Specjalnej i Logopedii UKW w Bydgoszczy
Natalia Mikołajczyk-Wojciechowska

Natalia Mikołajczyk-Wojciechowska

Doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literazturoznawstwa, oligofrenopedagog, koordynator terapii, superwizor, diagnosta oraz czynny terapeuta prowadzący terapię dzieci z zaburzeniami rozwoju w Integracyjnym Punkcie Przedszkolnym "Tuptusie" w Pruszczu Gdańskim oraz indywidualną terapię domową.
dr Dorota Prysak

Dorota Prysak

dr
Doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Śląskim, pedagog, pedagog specjalny, oligofrenopedagog, socjoterapeuta, asystent psychodramy, psychoterapeuta, psycholog. Założycielka fundacji „Moja Przyszłość”. Wykorzystując badania w działaniu oswajam osoby pełnosprawne z niepełnosprawnymi prowadząc projekty badawczo-edukacyjne m.in. „Dzień Godności", „Teatr na schodach", Warsztaty dla przedszkolaków „Oswajamy z niepełnosprawnością", Kalendarz świat nietypowych, „Wyjątkowa szkoła". Poprzez zawodowe działania w Zespole Szkól nr 3 Specjalnych w Pszczynie i na Uniwersytecie Śląskim łączę teorie z praktyką psychologiczno-pedagogiczną. Moją pasją jest komunikacja niewerbalna i wspólne spędzanie czasu z rodziną w podróży.
mgr Zbigniew Rytlewski

Zbigniew Rytlewski

mgr
Filolog- literaturoznawca, logopeda ogólny, neurologopeda, neurodydaktyk, pedagog specjalny, pedagog edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, pedagog resocjalizacyjny, socjoterapeuta, specjalista emisji i higieny głosu, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i integracji sensorycznej, tutor 2- stopnia. Wykładowca w Kujawsko- Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Recenzent wielu prac z zakresu logopedii, neurologopedii i pedagogiki specjalnej. Autor- również- wielu artykułów z tegoż zakresu. Zawodowo zajmuje się diagnozą i terapią logopedyczną osób z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężeniami- w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym nr 3 w Bydgoszczy. Współpracuje również z przedszkolami, szkołami masowymi, przychodniami i poradniami specjalistycznymi. Przez wiele lat, jako koordynator i terapeuta Poradni Logopedycznej w NZOZ PALLMED w Bydgoszczy, prowadził rehabilitację osób po usunięciu i radioterapii guzów mózgu, glossektomii, mandibulotomii, chordektomii, laryngektomii, a także z innymi zaburzeniami głosu i mowy. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zaburzeń logopedycznych u osób z chorobami neurologicznymi, psychiatrycznymi, onkologicznymi, laryngologicznymi, genetycznymi i niepełnosprawnościami intelektualnymi. W działaniach terapeutycznych szczególną uwagę zwraca na wartość oddziaływań mechanoreceptywnych- manualnych i aparaturowych, wykonywanych różnymi technikami w przestrzeni twarzy i jamy ustnej- wpływających pozytywnie na proces wywoływania zachowań lingwistyczno- komunikacyjnych u osób z różnymi schorzeniami.
dr Beata Skotnicka

Beata Skotnicka

dr
Doktor nauk społecznych, pedagog specjalny, psychopedagog, oligofrenopedagog, położna. Członek Zespołu Pedagogiki Specjalnej KNP PAN oraz Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego Zainteresowania badawcze koncentrują się wokół inkluzji społecznej osób z niepełnosprawnościami ze szczególnym uwzględnieniem edukacji włączającej, adiunkt w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie.
mgr Aleksandra Wojciechowska

Aleksandra Wojciechowska

mgr
Terapeuta zajęciowy, oligofrenopedagog, nauczyciel, Certyfikowany terapeuta i diagnosta integracji sensorycznej, integracji bilateralnej terapeuta odruchów INPP (program szkolny), terapeuta Smyko-Multisensoryki, praktyk elementów Metody Krakowskiej, terapeuta Empathy Dolls, terapeuta ręki I i II stopnia, wykładowca akademicki. Ukończyła studia UŁ oraz w Centrum Integracji Sensorycznej w Wyższej Szkole Edukacja w Sporcie w Warszawie, założycielka Centrum Diagnozy i Terapii Dzieci Neurosensorek w Łodzi. Miłośnikaczka neurobiologii, neuroplastyczności mózgu. Uzyskując tytył terapeuty zajęciowego napisałam pracę dyplomową na temat Stymulacja sensoryczna jako element terapii zajęciowej w pracy z dziećmi i dorosłymi osobami z mózgowym porażeniem dziecięcym na podstawie doświadczeń terapeutycznych w Centrum Diagnozy i Terapii Dzieci Neurosensorek w Łodzi.